Kombi Tamir Bakım Servisi

Kombi, temel olarak sıcak su ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz, genellikle evlerde, işyerlerinde veya diğer mekanlarda kullanılır. Kombi, ısıtma ve sıcak su üretimi için suyu doğal gaz, LPG, elektrik veya diğer yakıtlarla ısıtarak çalışır.

Kombiler, iki ana tip olarak mevcuttur: yoğuşmalı kombi ve yoğuşmasız kombi. Yoğuşmalı kombiler, yanma sürecinden ortaya çıkan su buharının yoğuşarak ekstra enerji elde etmesine olanak tanıyan daha verimli bir sistem kullanırken, yoğuşmasız kombilerde bu özellik bulunmaz.

Kombilerin avantajları arasında, kolay kurulum ve kullanım, yerden tasarruf sağlamaları ve ısıtma/sıcak su taleplerine hızlı yanıt vermeleri sayılabilir. Bu nedenlerle, kombiler, enerji verimliliği ve konfor sağlama açısından birçok ev ve işletmede tercih edilen ısıtma ve sıcak su çözümüdür.

Kombi neden arıza yapar?

 • Kurulum hataları olabilir.
 • Tesisat su basıncı.
 • Kullanıcı hataları.
 • Tesisat suyunun kirlenmesi.
 • Periodik bakımlarının yapılmaması.

Bu Hatların nedenleri

 • Kurulum hataları, tesisatınızın bir parçası olarak çalışan kombileri doğrudan etkiler. Bu tür hatalar genellikle tesisat kaçakları, yanlış plastik boru kaynağı, hatalı uygulama neticesinde boru çapının daralması, kaliteli radyatör vanalarının kullanılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkıyor. Ancak tesisat eksikliklerinin tespiti güçtür. Bu nedenle kurulum hatalarından ortaya çıkan sirkülasyon ve dolayısıyla ısınma sorunun kaynağı genellikle kombiye mal ediliyor.
 • Teknik olarak, kombiye tesisatınızdan gelen suyun basıncı ortalama 1.5 bar olmalıdır. Bir su bardağı suyun bile tesisatınızdan dışarıya sızması, kombinizin yetersiz su basıncı arızası vermesine neden olabiliyor. Bu açıdan sistem su basıncı, kombinizin tesisat kaynaklı en önemli arıza nedenleri arasında sayılıyor. Tesisata suyun ilk verildiği haftalarda, sistemde kalan hava sirkülasyon esnasında kombiniz üzerinden otomatik olarak tahliye edileceğinden, ilk kullanımlarda sistem basıncının bir veya birkaç kez düşmesi normaldir. Ancak ortaya çıkan basınç kaybını engellemek için tesisata sık olarak su verilmesi radyatörlerde korozyona da neden olabiliyor. Bu nedenle tesisata su ilavesinin mümkün olduğunca az ve kontrollü yapılması gerekiyor. Aksi halde genellikle radyatör ve kombi bağlantı noktalarında veya takip edilemeyen sıva altı noktalarda, malzeme kalitesinin de düşüklüğü nedeniyle meydana gelecek korozyon kombinin de ömrünü kısaltıyor.
 • Kullanıcı hataları genellikle kombi kullanım kılavuzunun eksik okunduğu durumlarda gerçekleşmekte ve çoğu zaman kombinizi bir defa resetleme ile düzelmektedir. Ancak bazı durumlarda kalıcı arızalara da neden olabilir.
  Kullanıcı hataları şöyle sıralanıyor:
      ✅ Gaz vanası kapalıyken kombinin çalıştırılması.
      ✅ Kombinin yaz kış modunun doğru kullanılmıyor olması.
      ✅ Çevresel etkenlerden kaynaklı.
      ✅ Düşük voltajlarda koruma sağlayacak regülatorler.
      ✅ Donma.
      ✅ Yoğuşma gideri uygun çapta olmalı.
 • Tesisat içerisinde dolaşan suyun kirlenmesine bağlı olarak kombi dönüş filtrelerinde daralma ve bu daralmaya bağlı sirkülasyon zayıflaması sonucunda son radyatörlerde ısınma sorunu oluşabilir. Eğer kombinize uzak olan radyatörlerin tamamında veya bir kısmında ısınmama sorunu görüyor iseniz, bu durum sirkülasyonun zayıflığına işaret eder. Tesisatın dönüş hattı üzerinde kombiye yakın bir noktada filtre kullanılması kombinizin korunması için önemlidir. Bakım sırasında bu fitreler yetkili servisler tarafından kontrol edilerek temizlenir.
 • Seneler içerisinde bakımsız zorlu şartlarda ve yoğun olarak kullanılan cihazların parçalarının arıza yapması doğaldır. Parça ömürlerini uzatmak için şartların uygunluğu ve temizliği tecrübeli ve güvenilir servisler tarafından yıllık olarak kontrol edilmelidir. Tecrübesiz ve güvenilir olmayan servisler tarafından yapılan müdahaleler ve uygun olmayan değerlere sahip parçaların kullanılması cihazınızın sağlıklı, verimli çalışmasını engellemekte ve en önemlisi kullanıcı hayatını tehlikeye atabilmektedir. Kombinizin bakımının ve arıza hallerinde gerekli tüm müdahalelerin cihazlar hakkında yeterli eğitimini almış servis teknisyenlerine yaptırılması gerekir.

Ücretsiz fiyat teklifi alın

Servis çağrısı talep etmek için lütfen formu doldurunuz

Evinizin, sizin ve sevdiklerinizin konforu, can ve mal güvenliğiyle birlikte cihaz bütünlüğünün bozulmaması için ETS kombi klima servisinden hizmet alınmasını tavsiye ederiz. Cihazınızın güvenliği ve uzun ömürlü olması açısından 7/24 hizmetinizdeyiz.