Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi, elde edilen ısı enerjisinin tek bir merkezden (kazandan), binaların ısınmasını sağlayan radyatörlere eşit bir şekilde dağıtılmasıdır. Özellikle çok sayıda dairenin bulunduğu apartmanlarda her binanın eşit düzeyde ısıtılmasında oldukça etkilidir.

Eşit ve sürekli ısınma durumu gerçekleştiğinden dolayı, bina ve dairelerin bağımsız olan bölümlerinin de ısı enerjisinden faydalanması, büyük verim sağlamaktadır. Bununla beraber bina ısı yalıtım sistemine sahip apartmanlarda elde edilen ısı yüksek olur.

Sıkça sorulan sorular

 • Merkezi ısıtma sistemi ne zaman açılır?
 • Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır?
 • Merkezi ısıtma sisteminin avantajları nelerdir?
 • Merkezi ısıtma sistemin temizliği ve bakımı.
 • Merkzie ısıtma sisteminde fatura hesaplama.
 • Merkezi sistem ısıtmalarda bina yalıtımının önemi.
 • Isı pay ölçer ne işe yarar.

Soru Açıklamaları

 • Merkezi Isıtma Ne Zaman Açılır? :
  Yönetmeliğe göre, merkezi sistemin açılış tarihi 15 Kasım, kapanış tarihi ise 15 Nisan olarak belirlenmiştir. Ancak, her bölgede aynı tarih uygulanacak diye bir durum söz konusu değil. Böyle durumlarda ise devreye coğrafi konum ve iklim koşulları girer. Örneğin; Erzurum’da merkezi ısıtma açılış tarihi ile Muğla’da merkezi ısıtma açılış tarihi aynı değil.
 • Merkezi Sistem Isıtma Nasıl Çalışır? :
  Merkezi ısıtmayı tercih etme düşüncesinde olan kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında, bu sistemin çalışma prensibi gelmektedir.
  Bu sistemde, yapının altında yer alan tek bir merkezdeki yani kazan dairesindeki enerji sayesinde, ilk olarak dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su aktarır. Bu aşamadan sonra yeterli enerjiye ulaşan radyatörler dairenin ısınmasını sağlar.

  Merkezden ısıtma sistemi çalışma prensibi kendi içerisinde 3 ana bölümden oluşur. Bunlar;
      ✅ Kazan (Isıtıcı): Enerjinin üretildiği alan.
      ✅ Borular: Isı enerjisinin aktarıldığı bölüm.
      ✅ Radyatörler: Dairelerin ısınmasını sağlayan sistem.
 • Merkezi Isıtmanın Avantajları Nelerdir? :
  istemin yönetim merkezi tektir. Kullanıcıların fazladan bir işlem yapmasına gerek yoktur.
  Bireysel ısıtmanın kullanıldığı yüksek binalarda ısı kaybı çok yüksek olup, yüksek fatura bedeli ortaya çıkarken, merkezi sistemde enerji kaybı daha az ve fatura bedeli daha düşüktür.
  Tüm bina aynı anda ısınacaktır. En alt kat ve en üst kat eşit seviyede ısı elde eder.
  Merkezi ısıtma sistemlerinde, yönetmelikte ısı pay ölçer kullanma zorunluluğu vardır. Bu nedenle herkes tükettiği ısı kadar ücret öder.
  Herkes tükettiği ısı kadar ücret öder.
  Gelen fatura, daireler tarafından ortak ödendiği için maliyet düşüktür.
  Merkez sistem tesisat maliyeti, bireysel sistem ısıtma tesisatı maliyetine göre daha uygundur.
  Merkezi ısıtma sisteminde kullanılan malzemeler daha sağlam, bakımı kolay ve uzun ömürlüdür.
 • Merkezi Isıtma Sistemlerinin Temizliği ve Bakımı :
  Merkezi ısıtma sistemlerinin bakımı, maksimum düzeyde ısıdan faydalanmak için oldukça önemli. Periyodik bakımlar sayesinde daha az yakıt tüketimi sağlanırken, bu sayede tüketicinin cebinden çıkacak olan ücrette de makul oranda düşecektir.
  Bakım çalışmaları tamamen merkezi ısınma sistemi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Tesisata hakim olmayan kişilerin bu bakımı yapması ve sonrasında oluşacak olan problemler daha yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 • Merkezi Isıtma Sistemi Fatura Hesaplama :
  Merkez sistem, belirlenen süre içerisinde yakılan yakıtın toplam fiyatı binada bulunan daire sayısına bölünerek hesaplanır. Mesela, binada kömür yakıtlı kazan kullanılıyorsa, merkezi ısıtma sisteminde aylık faturalandırma, o ay yakılan kömür sayısının toplam daire sayısına bölünmesi ile hesaplanır.
  Doğalgaz merkezi ısıtma sistemi aylık fatura hesaplamasında, ay içerisinde yakılan yakıtın binanın toplam metrekaresine bölünmesi sonucunda ortaya çıkar.
 • Merkezi Sistem Isıtmalarda Bina Yalıtımının Önemi :
  Bina yalıtımı, günümüzde enerji kaybının önüne geçilmesinde en büyük etkenlerden bir tanesidir. Ne kadar yüksek ısı enerjisi üretilirse üretilsin eğer bir binada ısı yalıtımı yoksa ısı kaybının yaşanması oldukça muhtemeldir.
  Isıtma sistemi ne olursa olsun, ısıdan ve ücretten tasarruf yapmak için bina yalımı sistemi en büyük destekçiniz olacaktır.

  Evde Bina (Isı) Yalıtımının Faydaları Nelerdir? ;
      ✅ Yüksek oranda enerji tüketiminin önüne geçer.
      ✅ Ev içerisinde ileri düzey konfor sağlar.
      ✅ Dairenin içerisinde yer alan bütün bölümlerde dengeli oda sıcaklığı sağlar.
      ✅ Bina içerisinde oluşacak küf ve mantar sorununu ortadan kaldırır.
      ✅ Faturalarda daha düşük fiyatlar ortaya çıkarır.
      ✅ Soğuk hava koşullarında tesisat içerisindeki suyun donmasını engeller.
      ✅ Ülkenin enerji tüketimini azaltır ve ekonomik katkı sağlar.
      ✅ Binayı dışarıdan gelen zararlı etkenlerden koruyarak yapı içerisinde bulunan demirlerin ömrünü uzatır.
      ✅ Çevre kirliğini ve küresel ısınmayı önlemede büyük etkendir.
 • Merkezi Sistem Isı Pay Ölçer Nedir?
  Merkezi ısıtmanın kullanıldığı binalarda, en çok merak edilenlerin başında Isı pay ölçer konusu gelmektedir. Peki, Isı pay ölçer tam olarak nedir?
  Isı Pay ölçer; merkezi ısıtma sisteminin kullanıldığı yapılarda radyatör üzerine montajı yapılan cihazdır. Bu yüzden, dikey ısıtmada, çok kolonlu ve borulu sistemlerde kullanmak önerilmektedir.
  Radyatör üzerine yerleştirerek enerji tüketimi hesaplanır. Binada tüm dairelerin enerji gider paylaşımını sağlar. Cihazın içerisinde yer alan teknoloji sayesinde hem radyatörün hem de ortamın ısı sıcaklığı ortaya çıkar.

Ücretsiz fiyat teklifi alın

Servis çağrısı talep etmek için lütfen formu doldurunuz

Evinizin, sizin ve sevdiklerinizin konforu, can ve mal güvenliğiyle birlikte cihaz bütünlüğünün bozulmaması için ETS kombi klima servisinden hizmet alınmasını tavsiye ederiz. Cihazınızın güvenliği ve uzun ömürlü olması açısından 7/24 hizmetinizdeyiz.