İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara ?klima? denir. Klima cihazları, herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilen dört temel görevi yerine getirmek ile sorumludurlar:

* Soğutma
* Isıtma
* Nem kontrolü
* Havanın değişimi

Klima Arızalarının Olası Sebepleri

 • Klimaya bağlı elektrik kablosunda meydana gelmiş kopukluk.
 • Anakart sorunu.
 • Kumanda problemi.
 • Kumanda pilinin bitmiş veya zayıf olması.
 • Sensör veya display kartının arızalanması.
 • Klima gazının bitmiş olması.

Bu Hatların nedenleri

 • Klima soğuk hava üflemiyor:
  Inverter klima arızaları arasında en sık karşılaşılan problem, klimanın soğuk hava üflememesidir. Klimanız soğuk hava üflemiyorsa, öncelikle klimanızın kumandasını kontrol etmeli ve işaretler arasında kar sembolünün seçili olduğundan emin olmalısınız. Klimanızın düzgün bir biçimde soğuk hava verebiliyor olması için filtresinin temiz olması gerekir. Eğer klima filtresi kirlenmişse temizliğini kendiniz yapabilir ya da yetkili servis çağırarak ilgili klima arızasını ileterek filtre temizliğinin servis tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz. Klimanın gazının bitmesi de yine soğuk hava üflememesine sebep olabilecek bir diğer durum. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman yine yetkili servisten destek alarak klimanın gaz dolumunun yapılmasını ve boru hattında kaçak varsa bu kaçakların onarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Klimanın fanı çalışmıyor:
  Klima fan arızalarının başlıca sebebi fan motorunun bağlı olduğu elektronik karttan kaynaklanır. Klima kart arızası nasıl anlaşılır derseniz, bu durumu klimanın fanının bozulmasından tespit edebilirsiniz. Fan motoru, elektronik karta bağlı bir parça olarak alışır ve elektronik kart arızaları da cihazın elektrik bağlantılarından kaynaklı bir hatadan dolayı meydana gelir. Fan motoru ise uğradığı mekanik sıkışmadan dolayı klimanın fanının çalışmasına engel olur. Yetkili servis tarafından gerekli ölçümlerin yapılması sonucu klima fan arızaları çözülebilir.
 • Klima içeriye su akıtıyor:
  Klima iç ünitesinin içeriye su damlatmasının bir diğer adı da klima terlemesidir. Bu gibi durumlarda su gideri tıkanmış ya da kambur yapmış olabilir. Eğer klimanın suyu bir kapta toplanıyorsa kabı boşaltmak ve drenaj borusunun ucunun suya girmemesini sağlamak gerekir. Toz filtrelerinin tıkanması da yine klimanın içeriye su akıtmasının bir diğer sebebidir. Bu gibi bir durumdan yine teknik servis ekiplerinden destek alarak toz filtrelerinin yıkanması tavsiye edilir. Aynı şekilde iç ünite petekleri de temizlenmeli ve özel kimyasallar kullanılarak bakımları yapılmalıdır.
 • Klima hiç su akıtmıyor:
  Klimanın ısıtma modunda çalışırken su akıtmaması normal bir durumdur. Eğer soğutma modundayken de klimanız su üretmiyorsa havanın yeterince nemli olmaması, ortamla cihaz arasındaki ısı farkının su buharına neden olmayacak kadar az olması veya cihaz ünitesinin yeterince soğumaması, bu durumun sebepleri arasındadır.
 • Klimanın gazı bitti:
  Klima gazının bittiğini gösteren ilk işaret, buzlanma sorunudur. Klima çalışır haldeyken dış ünitede ince boru bölgesinin alt kısmını incelemek ve burada buzlanma ya da karlanma gibi bir problem olup olmadığını tespit etmek gerekir. Eğer bir buzlanma söz konusuysa, klima gazının eksildiğini ya da tamamen bittiğini söylemek mümkündür. Klima borularında meydana gelen bir tıkanıklık, bu duruma sebebiyet verebilir. Bu tarz klima arızalarında öncelikle yetkili servis aranmalı, ardından da klima gazının yenilenmesi sağlanmalıdır. En kaliteli ve dayanıklı klima modellerini Toshiba Klima sayfasında bulabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

Ücretsiz fiyat teklifi alın

Servis çağrısı talep etmek için lütfen formu doldurunuz

Evinizin, sizin ve sevdiklerinizin konforu, can ve mal güvenliğiyle birlikte cihaz bütünlüğünün bozulmaması için ETS kombi klima servisinden hizmet alınmasını tavsiye ederiz. Cihazınızın güvenliği ve uzun ömürlü olması açısından 7/24 hizmetinizdeyiz.