Petek Temizleme Tamir Bakım Servisi

Petek Temizleme Nedir?

Petek temizliği peteklerde oluşan kirliliklerin özel makine ve kimyasallarla sistemden uzaklaştırılmasına denir. Zamanla peteklerin iç yüzeylerinde kireç, çamur, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine neden olur.

Peteklerinizin Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız?

 • Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa.
 • Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa.
 • Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa.
 • Musluklarınızdan çok az veya hiç su gelmiyorsa.
 • Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa.
 • Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa.
 • Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri varsa.
 • Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Genel Açıklamalar

 • Petek temizliği yapılırken sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi artar.
  Kirliliklerin (çamur, balçık, kireç) sistemden uzaklaştırılması sonucu sistemdeki sıvı akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim artar.
  Verim artmasıyla yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar gözlemlenir.
 • Tesisat temizliği yapılmadan önce bir petekteki ısı dağılımı ve tesisat temizliği yapıldıktan sonra bir petekteki ısının dağılımı aşağıdaki gibi değişim göstermiştir.
 • Yıllarca kullanılan petek ve kombilerin zamanla bakıma, temizliğe ihtiyacı vardır.
  Doğal gaz ve kalorifer tesisatlarında ortamın ısınması için ideal ısıyı sağlamak çok önemlidir.
  Çok çetin geçen soğuk kış aylarında yaşadığınız alanları radyatörler sayesinde ısıtıyorsunuz.
  Fakat zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve git gide yaşadığınız alanın ısınmadığını fark edersiniz.
  İşte bunun tek sebebi petek bakım ve temizliğini düzenli yapmamaktır.
 • Petek bakım ve temizliği düzenli yapılmayan doğal gaz ve kalorifer petek tesisatının içinde kir, balçık ve kireç gibi tıkanmalar meydana gelir ve ortama ideal sıcaklığı sağlamaz.
  Bu tür durumlarda petek temizliği özel kimyasal madde ve çözücüler kullanarak kir, kireç gibi atıkların dışarı atılması sağlanmaktadır.
  Bu işlemede petek temizliği denilmektedir. Aslında bu tür temizliğin ana konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Çünkü asıl kirlilik peteklerde değil tesisatlarda olur.
  Çamur, kireç, çeper genellikle borularda olur. Birçok kişi bu işlemin oldukça meşakkatli ve pahalı olduğunu düşünerek petek temizliği yaptırmaktan kaçınır.
 • Fakat zamanla kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve çok yüksek doğal gaz faturaların gelmesine sebep olur.
  Oysaki doğal faturasına vereceğiniz parasının yarısından daha da az bir cüzi miktarda petek temizliği yaptırarak çok düşük enerji ile yaşadığınız tüm alanları ısıtabilirsiniz.
  ETS Petek Temizleme Makinesi ile oldukça pratik bir yöntem olan petek temizleme işlemi hesap edildiğinde yaklaşık 2-3 saatlik bir uygulama ile köklü bir çözüme kavuşmaktadır.

Ücretsiz fiyat teklifi alın

Servis çağrısı talep etmek için lütfen formu doldurunuz

Evinizin, sizin ve sevdiklerinizin konforu, can ve mal güvenliğiyle birlikte cihaz bütünlüğünün bozulmaması için ETS kombi klima servisinden hizmet alınmasını tavsiye ederiz. Cihazınızın güvenliği ve uzun ömürlü olması açısından 7/24 hizmetinizdeyiz.